Twórcy
- Anna Królikiewicz
Maciej Nowak
Opis
Wesele Stanisława Wyspiańskiego to jeden z najważniejszych i najczęściej granych utworów polskiego repertuaru, opisujący drastycznie polskie niemożności i kompleksy. Paradoksem jest, że autor opisując wydarzenia weselne ani razu nie zająknął się nawet, jak wyglądał weselny stół. A przecież wiejskie wesela to pod względem kulinarnym aż po dziś dzień wielkie theatrum culinae. Rekonstrukcji tego gastronomicznego uniwersum podejmą się artystka-malarka Anna Królikiewicz oraz teatrolog i krytyk kulinarny Maciej Nowak.
Teatr w Polsce ma szczególną rangę. Od 250 lat, odkąd król Stanisław August powołał Zespół Aktorów Narodowych, Polacy uznają teatr za instytucję publiczną kształtującą świadomość społeczną i narodową. Tak jak Amerykanie czekają na Wielką Powieść, która opowie ich losy, tak Polacy wypatrują Wielkich Dramatów. I kilkakrotnie takich się doczekali.
Sam obiekt odwoływać się będzie do zrekonstruowania doznań multisensorycznych, na wszystkich poziomach zmysłów: zanim bowiem poczujemy smak, a według badań nad fizjologią- właściwie w zastępstwie smaku- kolor, unosząca się para, połysk, tekstura, temperatura, zapach, dotyk są forpocztą, dzięki której badamy rzeczywistość. Poza synestezją kluczem do instalacji jest klucz do przetrwania polskiego gospodarstwa domowego na wsi z przełomu XIX i XX w: fermentacja, suszenie i wędzenie.
Galeria
Projekt zrealizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Praskiego Quadriennale 2019.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego