Wydarzenia performatywne w ramach programu polskiej Wystawy krajów i regionów:
8.06 czwartek
16.00 Look Around — spotkanie z twórcami polskiej Wystawy krajów i regionów
9.06 piątek
11.00 Ćwiczenia z praktyki kolektywnej z Michałem Sałwińskim
17.00 Look Around: spacer kuratorski
10.06 sobota
17.00 performans Agaty Siniarskiej
11.06 niedziela
11.00 Ćwiczenia z praktyki kolektywnej z Zuzaną Šklíbovą
17.00 Look Around: spacer kuratorski
12.06 poniedziałek
11.00 Ćwiczenia z praktyki kolektywnej z Petrem Dlouhým
17.00 Look Around: spacer kuratorski
14.06 środa
11.00 Ćwiczenia z praktyki kolektywnej z Kathariną Joy Book
17.00 Look Around: spacer kuratorski
15.06 czwartek
17.00 wykład Marco Stelli,
My nigdy nie byliśmy ludźmi, oni nigdy nie byli zwierzętami — kilka spostrzeżeń na temat udomowienia zwierząt i koewolucji
16.06 piątek
17.00 wyjazd do Pastviny z Sárą Märc,
Spotkajmy się, pracujmy i dbajmy o zwierzęta
Godziny otwarcia wystaw:
Wystawa krajów i regionów 9.00—18.00*
Wystawa studencka 9.00—20.00*
(* w piątek 16.06 przedłużone godziny otwarcia wystaw – zamknięcie o 24.00)
Miejsce realizacji Wystawy krajów i regionów:
Holešovice Market (Holešovická tržnice), Bubenské nábřeží 306, 170 00 Praha 7
Link: https://www.holesovickatrznice.cz/kontakty
Opisowo o miejscu na stronie PQ: https://pq.cz/pq-2023-info/location-of-pq-2023/
Opis wydarzeń
8 czerwca, godz. 16.00
Look Around — spotkanie z twórcami polskiej Wystawy krajów i regionów
Spotkanie przyjmie formę wykładu kolektywnego. Będzie poświęcone zbiorowym praktykom artystycznym. Udział wezmą: Zuzanna Berendt, Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Michał Fronk, Anna Majewska, Sára Märc i Ida Ślęzak.
Język wykładu: angielski
Miejsce: sala 1.12 w hali nr 13, Holešovická tržnice
Partnerem spotkania jest Instytut Polski w Pradze.
10 czerwca, godz. 17.00
Agata Siniarska, performans
Agata Siniarska działa w obszarze choreografii poszerzonej. Swoją praktykę umiejscawia w
przestrzeni pomiędzy tym, jak myślimy o świecie i tym jak się w nim poruszamy. Jest to
miejsce, gdzie somatyczność i polityka krzyżują się — miejsce, w którym percepcja ciała
spotyka się ze społecznym zaangażowaniem — pomiędzy somatycznymi i środowiskowymi
krajobrazami, pomiędzy ludzkimi i nieludzkimi ciałami. Aktualne badania prowadzone przez Agatę dotyczą idei muzeum antropocenu, wielogatunkowych archiwów w czasach wymierania oraz wielorakich sojuszy osób ludzkich i nieludzkich. W ramach programu polskiego pawilonu na Praskim Quadriennale 2023 artystka zaprezentuje akcję performatywną opartą na jej praktyce, inspirowaną badaniami artystycznymi prowadzonymi przez kolektyw tworzący polską wystawę.
Czas trwania: około 30 min
Język: brak bariery językowej
Miejsce: polski pawilon
9, 11, 12, 14 czerwca, godz. 11.00
Ćwiczenia z praktyki kolektywnej z Petrem Dlouhým, Kathariną Joy Book, Michałem Sałwińskim i Zuzaną Šklíbovą
Jesteśmy grupą praskich artystów, kuratorów i praktyków, którzy zdecydowali się wyjść naprzeciw zestawowi ćwiczeń zaprojektowanych przez zespół polskiego pawilonu i rozszerzyć ich propozycję. Nasze działania wywodzą się z kolektywnego organizowania, ingerowania w ramy struktur instytucjonalnych i poszukiwania sposobów na to, jak połączyć nasze podejście artystyczne z wiedzą zawartą w publikacji Look Around.
Wspólnie zapraszamy do udziału w czterech moderowanych sesjach, rozłożonych w czasie trwania PQ, i podzielenia się spostrzeżeniami wynikającymi z kolektywnego wykonywania niektórych ćwiczeń. Sesjom tym towarzyszyć będzie możliwość bezpośrednich interakcji, krótkich wywiadów z zespołem polskiego pawilonu oraz wymiany doświadczeń.
Czas trwania: do 45 min
Język: angielski
Miejsce: polski pawilon i jego najbliższe otoczenie
9, 11, 12, 14 czerwca, godz. 17.00
Look Around: spacery kuratorskie
Polska wystawa Look Around jest współtworzona przez kolektyw złożony z siedmiu osób: Zuzanny Berendt, Ludomira Franczaka, Magdaleny Franczak, Michała Fronka, Anny Majewskiej, Sáry Märc, Idy Ślęzak. Podczas oprowadzania kuratorzy opowiedzą o pracach prezentowanych w pawilonie, jak również o przestrzeniach pozawystawowych, w których odbywają się spacery dźwiękowe.
Pracę nad pawilonem postanowiliśmy zacząć od uważnego “rozejrzenia się” w przestrzeni, co miało umożliwić nam nawiązanie z nią relacji. Wkrótce okazało się, że interesuje nas nie tylko „rozglądanie się”, ale także „wąchanie”, „odczuwanie”, „poruszanie się” i „myślenie”. Ruch naszych ciał w pomieszczeniach dawnej rzeźni nadał wstępny kierunek projektowi, który rozwijał i różnicował się w toku dalszego procesu artystycznego i badawczego. Efektem tego procesu jest wystawa, cztery spacery tematyczne oraz książka.
Czas trwania: do 45 min
Język: angielski (11.06 dodatkowo tłumaczenie na j. czeski)
Miejsce: polski pawilon i jego najbliższe otoczenie
15 czerwca, godz. 17.00
Marco Stella, My nigdy nie byliśmy ludźmi, oni nigdy nie byli zwierzętami — kilka spostrzeżeń na temat udomowienia zwierząt i koewolucji
Badania prowadzone przez ostatnie lata w wielu dziedzinach od filozofii po biologię dowiodły, jak problematyczne są dychotomie, które porządkują naszą wyobraźnię społeczną — w szczególności rozdział między „naturą” i „kulturą”. Wynikające z niego binaryzmy, takie jak opozycja między „zwierzęciem” i „człowiekiem”, okazują się być kategoriami kulturowymi zakorzenionymi w różnorodnych kontekstach, a nie obiektywnym odzwierciedleniem rzeczywistości. Postrzeganie świata przez ich pryzmat utrudnia zrozumienie kluczowych aspektów zjawiska, które jest jedną z sił napędowych naszej historii i ewolucji: udomowienia. Wbrew tradycyjnemu rozumieniu udomowienia jako aktu ludzkiej dominacji nad naturą, ostatnie badania prezentują bardziej skomplikowany obraz tej praktyki. Koncentrujemy się przede wszystkim na koewolucyjnych i semiotycznych cechach udomowienia, postrzegając je jako koewolucyjny proces zbliżony do innych, które obserwujemy w naturze. Chociaż refleksję nad udomowieniem zdominowało badanie brutalnej eksploatacji zwierząt w nowoczesnej Europie, zwłaszcza w XX wieku, to udomowienie nie jest ani dobre ani złe samo w sobie. Decydujące znaczenie dla etycznej oceny tej praktyki ma zmienny i różnorodny charakter relacji między tymi, którzy w niej uczestniczą.
Dr Marco Stella jest koordynatorem i pracownikiem ogrodu społecznego i schroniska Pastvina, studiował antropologię oraz biologię ewolucyjną i teoretyczną.
Czas trwania: 45 min + 15 min dyskusji
Język: angielski
Miejsce: polski pawilon i jego najbliższe otoczenie
16 czerwca, godz. 17.00
Sára Märc, Spotkajmy się, pracujmy i dbajmy o zwierzęta
Poza szablonem i poza teatrem. Odwiedzimy schronisko Pastvina w Pradze. Poznamy jego mieszkańców, nawiążemy z nimi relacje i spróbujemy otoczyć ich opieką. Wejdziemy w rolę wolontariuszy-rolników i towarzyszy osób ludzkich i nieludzkich. W drodze do schroniska i po wykonanej tam pracy będziemy czytać teksty o kreatywności zwierząt, szczególnie tych, które spotkamy w gospodarstwie.
Sára Märc to artystka prowadząca projekty badawcze, aktorka i kuratorka oraz członkini kolektywu przygotowującego wystawę w polskim pawilonie.
Czas trwania: 2 godz. + dojazd
Język: angielski (+ opcjonalnie j. czeski)
Start: Stacja metra Vltavská
Miejsce docelowe: Zahrada Pastvina
Uwagi:
Ostrzeżenie dla alergików: w schronisku znajduje się wiele gatunków zwierząt i roślin. Załóżcie wygodne ubranie i buty, które mogą się pobrudzić. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą przekąsek.
Dostępność: metro i autobus są dostępne dla osób poruszających się na wózkach i dla wózków dziecięcych. Miejsce spaceru znajduje się w pobliżu dworca autobusowego, ale krótki fragment ścieżki prowadzi pod górę przez las.