Twórcy
- Koncepcja, reżyseria i realizacja – Ludomir Franczak,
Dźwięk – Marcin Dymiter
Głosy – Irena Jun, Magdalena Franczak
Opracowanie literackie – Daniel Odija
Konsultacja artystyczna – Magdalena Franczak
Konsultacje z zakresu historii sztuki – Hubert Bilewicz
Konstrukcje – Sebastian Buczek
Makieta – Kamil Stańczak - Produkcja – Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Fundacja Kaisera Söze
Partner – DDK „Węglin"
Partnerzy wspierający – Szwalnia/Łódź, Schaubude/Berlin
Opis wystawy
„Życie i śmierć Janiny Węgrzynowskiej” to projekt z pogranicza teatru, sztuk wizualnych i dokumentalistyki. Za punkt wyjścia stawia postać artystki, która całe swoje życie dedykowała pracy twórczej, pozostając całkowicie nieznaną zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu. Podstawą pracy jest tu archiwum prac, przedmiotów i dokumentów pozostałych po artystce. Staje się ono źródłem wiedzy o Węgrzynowskiej, budując jednocześnie fundament pod dalsze działania. Ostatecznym efektem jest spektakl/instalacja performatywna, całkowicie rezygnująca z obecności aktorów. Prezentowana makieta odwołuje się do śmierci artystki. Jej martwe ciało przez miesiąc przebywało (w fotelu) w zamkniętym mieszkaniu artystki. Informacje te nie są ujawniane publiczności podczas spektaklu.
Za punkt wyjścia stawia postać artystki, która całe swoje życie dedykowała pracy twórczej, pozostając całkowicie nieznaną zarówno szerszej publiczności, jak i środowisku artystycznemu.
Miejsce prezentacji podczas PQ 2023: Galeria Narodowa – Trade Fair Palace, 5. piętro (adres: Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praga, Republika Czeska).