Archiwum 2019

Twórcy

  • Koncept wystawienniczy, scenografia:
    Anna Kaczkowska

    Koncept kuratorski, identyfikacja wizualna:
    Tomasz W. Miśtura

    Kod, Experience Design:
    Elżbieta Kowalska
  • System Design:
    Anna Rogóż

    Wideo:
    Ewelina Lesik

    Wideo:
    Piotr Brożek

    Opieka merytoryczna:
    Paweł Janicki
  • Kierownictwo i koordynacja projektu:
    Krystyna Mogilnicka, Edyta Zielnik

    Warsztaty:
    Marek Waszkiel, Robert Mleczko,
    Paweł Janicki, Aleksandra Wasilkowska

    Wykonanie instalacji:
    Dsa Zbigniew Giętka

Opis

Projekt Nowa wiadomość narodził się z myśli, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie, że gdzieś w przestrzeni kosmicznej istnieją cywilizacje, które tak jak my nasłuchują sygnałów życia. Z myślą o nich, aby opisać im nasz świat, powstaje wielowątkowa wiadomość składająca się z obrazów, dźwięków i wideo.

Nową wiadomość tworzymy wspólnie. Nie wykluczamy i nie wartościujemy żadnych wypowiedzi — nie ma narzuconego tematu, ani zadanego pytania. Chcemy, żeby każdy mógł wypowiedzieć się w swoim imieniu, ponieważ uważamy, że tylko w ten sposób nowa wiadomość będzie możliwie jak najbardziej reprezentatywna i egalitarna.

Nie po raz pierwszy wysyłamy sobie / innym wiadomość w butelce. Tym razem jednak nie ma nikogo uprzywilejowanego, kto mógłby zdecydować, co będzie ona zawierać. Nowa wiadomość jest kolektywna i subiektywna, to nieskończony wielogłos przekazów i informacji, również nienaukowych. Każdy, kto bierze udział w projekcie, wybiera w jaki sposób chce opowiedzieć o tym kim jest i skąd pochodzi.

Co ludzkość może i chce powiedzieć sama o sobie? — tego dowiemy się w procesie. Pierwszym celem jest skonstruowanie współczesnego archiwum ludzkości. Drugim — przejrzenie się w nim niczym w lustrze.

Galeria

Instalacja artystyczna złożona z okrągłego, czarnego stołu o odbijającym obrazy blacie oraz dużej liczby rzutników i kamer internetowych, a dodatkowo luster, które rozpraszają światła i obrazy generowane przez urządzenia elektroniczne.
Grupa trzech osób podczas dyskusji przy obiekcie; ciemny blat stołu, przy którym stoją, odbija rzucane na niego obrazy, pokryty jest warstwą wody.
fot. Markéta Bendová
Osoby oglądające jasny kadr na suficie; powstał przez odbicie w stole i lustrach obrazu generowanego przez rzutnik
fot. Markéta Bendová
Zbliżenie na jedną z kamer internetowych, które rejestrowały obraz dookoła stołu; w tle rozmyte obrazy - efekt pracy instalacji.
fot. Markéta Bendová
Dwie kobiety przechodzące przez kotarę z ciemnych folii, które przypominają szpule starych filmów fotograficznych.
fot. Markéta Bendová
Azjatka robiąca selfie przy instalacji.
fot. Markéta Bendová
Kobieta przygląda się jednemu z ekranów instalacji, jej twarz jest w części mocno oświetlona obrazem z rzutnika.
fot. Markéta Bendová

Projekt zrealizowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach Programu Głównego Praskiego Quadriennale 2019.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.