Praskie Quadrenniale (Prague Quadrennial of Performance Design and Space) powstało w 1967 roku, aby promować to, co najlepsze w projektowaniu spektakli, scenografii i architektury teatralnej i prezentować osiągnięcia tego obszaru sztuki gronu zawodowych i początkujących artystów, jak i szerokiej publiczności.
Praskie Quadriennale jest znanym na całym świecie wydarzeniem, które odbywa się nieprzerwanie co cztery lata od 1967 roku w czeskiej Pradze. Wydarzenie trwa dwa tygodnie, a jego forma ewoluowała przez lata. Coraz więcej projektantów postrzega dzisiaj PQ jako platformę zapewniającą dostęp do działań i współprac odbywających się na całym świecie pomiędzy wieloma różnymi partnerami, twórcami, artystami, badaczami i teoretykami. Każda kolejna edycja PQ jest efektem prac i przedsięwzięć realizowanych w ciągu 4 poprzedzających lat. Jest świętem scenografów i twórców przestrzeni teatralnych i okazją dla twórców działających w obszarze sztuk performatywnych z całego świata do spotkania i prezentacji swojej pracy, pomysłów, wymiany doświadczeń i opinii.
Praskie Quadrennialale, którego założeniem jest celebracja różnorodnych form scenografii i sztuki performatywnej powstałych w różnych zakątkach świata, prezentuje scenografię i projektowanie przestrzeni teatralnych jako formę sztuki poświęconej tworzeniu holistycznych środowisk performatywnych, a nie tylko dekoracji i tła dla spektakli. Te performatywne przestrzenie w kreatywny sposób odpowiadają na aktualne problemy naszego świata, zadają ważne pytania i zapraszają nas do uczestnictwa w wyjątkowych chwilach. Co cztery lata organizatorzy proponują inną koncepcję kuratorską PQ, która nadaje kształt całemu Quadrenniale i pozwala uczestnikom na poddanie bieżącej rzeczywistości artystycznej refleksji i zaprezentowanie jej w formie projektów performatywnych i scenograficznych.
Źródło: pq.cz